Jarmila Sabová Džuppová / Širava u dluž / Dĺžka Šíravy
Jarmila Sabová Džuppová ŠIRAVA U DLUŽ / DĹŽKA ŠÍRAVY vernisáž: utorok, 24. septembra o 19.00 trvanie výstavy: 24. 9. – 17. 11. 2019 kurátorka výstavy: Nina Gažovičová —
ŠÍRAVA U DLUŽ / DĹŽKA ŠÍRAVY (The Lenght of Widthness – možno sa to tak povie, tipujem….)
Od prvého momentu ako som vnútorne pristala na vzájomnú spoluprácu s Jarmilou Sabovou, ma intenzívne zamestnávala predstava o texte k výstave. Nešlo mi ani tak o to čo budem písať, ale ako. Zdalo sa mi nenáležité slovne sa vyjadrovať k jej naratívnym obrazom; navyše, som vždy mala pocit, že ona sama o svojich prácach píše najkrajšie a najzroumiteľnejšie.
Dobrý večer Vám, milá Nina, ale netvrdím nič, ani neodporúčam…..to len ako sa dospelo k názvu.
Najskôr som chcela, aby sa výstava volala Nothing Happens. A anglický ekvivalent? Neviem či Nothing Happens, lebo sa deje všetko. Hutne a intenzívne, a ja od toho vôbec nie som odrezaná. Aj sa každý deň modlím za Zem, nech nevyschneme v priamom prenose…..lebo mení sa to veľmi veľmi.
Pôvodný názov mal odkazovať najmä na fakt, že autorku zaujíma banalita všedného dňa, že je citlivá na drobné odchýlky obyčajnosti a vnútorne ich veľmi silno prežíva. Že to zdanlivé „nič“ je zdrojom nesmiernej fantázie, ako aj prenikavého pozorovania.
No a žeby sa nič nedialo, to si neviem predstaviť, udalosti sú hutné………ale, že je všetko v poriadku, to je isté. Len sa mi zdá, že to kľudne môže ostať tak podprahovo, neupozorňovať na to…….a The Lenght of Widthness, ak sa to ozaj tak povie, je celkom poetické a príjemné na jazyku.
Náhle sa mi zasa sprítomnil konflikt západého a východného sveta. Nemyslím tým samozrejme Bratislava verzus Košice, ale celkovo – tradíciu zobrazovania, videnia a pod. Opätovne som si uvedomila, že mi Jarmiline obrazy vždy pripomínali ikony. Nielen tou nesmiernou pozornosťou a citlivosťou. Podobne ako pravoslávene liturgické predmety, ani Sabovej obrazy sa v skutočnosti nemaľujú, ale skôr píšu… Obraz (a teda maľba) akoby boli len povrchom, pričom samotný dej sa odohráva mimo (ďaleko od) zobrazeného – za, nad či pod ním… Navyše, podobene ako pri ikonách, aj tu ich význam dopovedáva (autorský) text. Rovnako výrazne som roky pociťovala aj celkom odlišnú vizuálnu skladbu Sabovej obrazov. Plošnosť, ktorá im dominuje akoby popierala klasický akademický priestor. Napriek profesionálnemu školeniu si zachovali niečo z primitívnosti, v zmysle nespútanosti a pravdivosti, nie periférnej (či ako v minulosti koloniálnej) kuriozity.
Možnože to všetko o Šírave je také odťažité od bratislavského sveta…..ani neviem posúdiť….tak….trošku ma tu súria, ale nie veľmi, že ako sa to má volať. Ja navrhujem asi len DĹŽKA ŠÍRAVY, lebo východňársky názov sa hanbia ľudia vysloviť, je taký trochu ukrajinský a nezvyklý na perách.
Ah! Veď pri Jarmilinom názve som si vôbec neuvedomila tú symbolickú (lexikálnu) rovinu – dĺžka Šíravy, dĺžka šírky….
…….a The Lenght of Widthness, ak sa to ozaj tak povie, je celkom poetické a príjemné na jazyku.
A potom to zrazu celé dostalo zmysel…
Dobry deň, Nina, ako by sa mohla volať výstava teda…..prosím pekne….
—————————————————————————————————————–
ŠÍRAVA U DLUŽ
Spenie k celistvosti, od dookola ku dovnútra, plávanie cez stred zas naspäť na obvod. V strede Šíravy stále nájdem počas plávania nejaké jeden dva obrazy očistené tou vodou, únavou v rovnováhe so silou, takým rozplávaným stavom, plynutím, splývaním, tým FLOW, ktoré sa používa aj ako obrazný pojem. Konkrétne, že….. 20.8.2008 som si vytiahla kartu (asi tarotovú) – DEVäŤ PALÍC, SILA a utkvela mi, lebo nikdy predtým ani potom som žiadnu inú neťahala. Našla som k nej hneď 22.8. veľmi doslovnú situáciu. Bola som ráno plávať na Medvedej hore, na Šírave a bola akurát 3. štvrť Mesiaca….polovica Mesiaca cúvajúceho bola ráno na oblohe a keď som plávala, nadychovala som sa na každý tretí záber kraulový a pri jednom nádychu som videla slnko a pri ďalšom mesiac. Zase Slnko a zase Mesiac. A plávalo sa dobre. Podľa toho som si v lete 2010 určila dobrý dátum plávania, aby bola tá tretia štvrť Mesiaca a šla som ráno šírku Šíravy, aj som si k tomu urobila plagát. To s loďkou sa šlo. Ale nedávno som si uvedomila, že som šla napriek. Neplávala som „pozdĺž palice“, ale kolmo na ňu. Napriek. Naprieč. A tak vznikla aj DĹŽKA ŠÍRAVY, potreba dať si, preplávať dĺžku, akoby pozdĺž palice, od Slnka k Mesiacu. V súlade. Hádam, dúfam. A ideálne je na to zemplínske vyjadrenie ŠIRAVA U DLUŽ (chcelo by to znak nerovná sa) ŠIRAVA PRIK. A je to aj presne odrazom môjho rodinného života. A teraz, úplne presne po 11 rokoch, sa mi opakujú situácie, a vchádzam do nich dozretejšia. Dĺžka Šíravy, súkromné plavecké podujatie moje, vyšlo na 23.august 2019, zas na piatok, ako pred 11 rokmi, ale nepodarilo sa mi to, asi vo štvrtine som sa vrátila, no je to do ďalších rokov hlavný plavecký cieľ. Predstavujem si to aj v tej súvislosti, že okolo Šíravy sa beháva maratón, trvá zo štyri hodiny a preplávanie dĺžky trvať by malo tiež zo štyri hodiny. A si predstavujem, že o ôsmej obaja vyštartujeme a na poludnie sa stretneme pri borovici, tej, čo je na obraze, ona rastie na brehu (oblasť Biela hora- predtým sa tá časť Šíravy volala prímestská oblasť). A to je tá celistvosť, bežať dookola a v tom istom čase plávať pozdĺž a stretnúť sa. To je tá láska asi.
J. S. Dž. Jarmila Sabová (nar. 1984) 2002-2010 študovala na Fakulte umení TU v Košiciach v Ateliéri grafiky a experimentálnej tvorby pod vedením Zbyňka Prokopa a Rudolfa Sikoru. 2008, 2018 bola finalistkou ceny Nadácie VUB, 2009 finalistkou prestížnej ceny Oskára Čepana. 2010 získala druhé miesto a 2018 tretie miesto v súťaži Maľba roka. Sabová patrí k výrazným osobnostiam súčasnej slovenskej maľby, jej obrazy boli prezentované na viacerých samostatných a skupinových výstavách na Slovensku a v Čechách.
študovala na Fakulte umení TU v Košiciach v Ateliéri grafiky a experimentálnej tvorby pod vedením Zbyňka Prokopa a Rudolfa Sikoru. 2008, 2018 bola finalistkou ceny Nadácie VUB, 2009 finalistkou prestížnej ceny Oskára Čepana. 2010 získala druhé miesto a 2018 tretie miesto v súťaži Maľba roka. Sabová patrí k výrazným osobnostiam súčasnej slovenskej maľby, jej obrazy boli prezentované na viacerých samostatných a skupinových výstavách na Slovensku a v Čechách.